Co daje ocieplenie domu?

Ocieplenie domu to coś, o co powinien zadbać każdy, kto marzy o własnych czterech ścianach. Wszak co to za dom, w którym ciężko jest zapewnić komfortowe warunki do życia? Prawidłowe ocieplenie domu pozwoli nam na spędzanie mroźnych dni w bardzo przyjemnych, ciepłych warunkach. Tymczasem gdyby okazało się, że mieszkanie nie jest dostatecznie ocieplone to wtedy ciężko może być nam odpowiednio mocno podnieść temperaturę w pomieszczeniach – wymagać to będzie ogrzewania na znacznie wyższych obrotach, co z kolei z pewnością przełoży się na znacznie większe rachunki. Głównie dlatego warto jest zadbać o prawidłowe ocieplenie ścian naszego domu, tym bardziej, że nie jest to wcale taka skomplikowana sprawa, a przecież zadbamy w ten sposób nie tylko o dobro nasze, ale też całej reszty domowników.

Warto więc podejść do tematu całkiem na poważnie, ale też mieć na uwadze przyszłość. W związku z tym, dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w takie ocieplenie, które znacznie wyprzedza obecne standardy. Jest to szczególnie rozsądna opcja w przypadku budowy nowego domu. Trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że im grubsza ma być izolacja, tym oczywiście koszty będą większe, ale też grubsze ściany zmniejszają współczynnik przenikania ciepła.

Co to nam tak w zasadzie daje? Przede wszystkim to, że mamy do czynienia ze znacznie mniejszymi stratami ciepła lub też tych strat nie ma wcale. Dzięki temu nasz dom jest cały czas dobrze ogrzany, a na dodatek nie wymaga to nie wiadomo jakich nakładów energii. Jest to więc rozwiązanie nie tylko opłacalne, ale też po prostu przynoszące bardzo dobre efekty.

Jakie są metody ocieplania domów?

Dziś bardzo często możemy spotkać wiele przeróżnych rodzajów metod związanych z ociepleniem domu.

Wykorzystanie nowych materiałów, różne techniki czy też sposoby i etapy wykonywania ocieplenia – każdy powinien móc znaleźć coś dla siebie, nie tylko pod względem zaspokojenia potrzeb i oczekiwań, ale również pod względem samych kosztów. I tak, popularne dziś metody ocieplania domów to:

  • metoda lekka mokra – do ścian przykleja się ocieplenie ze styropianu bądź wełny, a na ociepleniu wykonuje się jeszcze dodatkowe warstwy: zbrojną oraz elewacyjną,
  • metoda lekka sucha – ocieplenie do ścian przytwierdza się z reguły kołkami, a sam materiał wykorzystywany do ocieplenia to zazwyczaj wełna mineralna. Z kolei elewacja wykonywana jest z elementów, które to są mocowane na sucho – będą to więc płytki, deski czy panele.

Wspomniana wełna mineralna to jeden z najczęściej wybieranych materiałów, przede wszystkim ze względu na to, że wełna jest odporna na wysoką temperaturę, a do tego charakteryzuje ją wysoka paroprzepuszczalność.

Prócz tego, wełna mineralna jest również całkiem elastyczna, dzięki czemu łatwo możemy ją dopasować do izolowanego miejsca. Inne propozycje na materiał do ocieplenia to oczywiście styropian, który jest lżejszy niż wełna, a do tego znacznie tańszy, lub też pianka poliuretanowa lub polietylenowa, które jednak są najbardziej kosztownym rozwiązaniem spośród wszystkich wymienionych opcji.

Hirek
News Reporter
Uczulony na gluten. Dlatego dzień zaczyna od słów "Gluten Morgen". Nie trawi laktozy. Musi się stosować do zaleceń dietetyka. Bacznie uważa na produkty pochodzenia zwierzęcego. W wolnym czasie spaceruje z psem. Gdy są upały pije mrożoną wodę.