Na czym polega radioterapia?

Radioterapia od wielu lat uważana jest za jedną z najważniejszych metod leczenia osób z chorobami nowotworowymi, która to polega na leczeniu poprzez promieniowanie jonizujące.

Uważana za przełomową metodę leczenia swoje źródła ma w pracach polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, jak również w pracach Wilhelma Roentgena, czyli odkrywcy promieni X.

To dzięki nim bardzo mocno rozwinęła się właśnie radioterapia, która wraz z progresem technologicznym przechodziła kolejne etapy rozwoju i stała się bardzo ważnym narzędziem w walce z rakiem.

Okazuje się bowiem, że promieniowanie jonizujące, któremu zostaje poddany pacjent, dużo szybciej niszczą komórki rakowe niż komórki zdrowe, dzięki czemu możliwe jest leczenie chorego.

Dodatkową zaletą radioterapii jest fakt, że sam zabieg jest bezbolesny, jednak warto pamiętać o tym, że promieniowanie oddziałuje nie tylko na nowotwór, ale też na cały nasz organizm, dlatego też u chorych poddanych tej terapii występuje tzw.

ostry odczyn popromienny.

Hirek
News Reporter
Uczulony na gluten. Dlatego dzień zaczyna od słów "Gluten Morgen". Nie trawi laktozy. Musi się stosować do zaleceń dietetyka. Bacznie uważa na produkty pochodzenia zwierzęcego. W wolnym czasie spaceruje z psem. Gdy są upały pije mrożoną wodę.