Ocieplanie domu zimą

Ocieplanie domu powinno być jednym z kluczowych etapów każdej budowy. Od ocieplenia zależą m.in. przyszłe oszczędności związane z ogrzewaniem domu. Jeśli nie wykonasz odpowiedniego ocieplenia w momencie prowadzenia prac budowlanych, z pewnością prędzej, czy później odczujesz tego skutki, a co za tym idzie, zdecydujesz się na wykonanie docieplenia. Z pewnością narazi cię to na większe koszty, w porównaniu z wykonywaniem ocieplenia na etapie prowadzenia prac budowlanych. Wykonując ocieplenie domu, warto zwrócić szczególną uwagę na ocieplenie tych miejsc, w których utrata ciepła jest największa.

Mowa tutaj przede wszystkim o ścianach zewnętrznych oraz poddaszu.


Na co zwrócić uwagę ocieplając dom zimą

Podobnie jak większość prac ogólnobudowlanych, również prace związane z ocieplaniem domu warto wykonywać poza sezonem zimowym. Sezon zimowy bowiem ma nam do zaoferowania bardzo zmienne temperatury i zróżnicowane warunki atmosferyczne. W tym czasie zdecydowanie trudniej jest zaplanować jakiekolwiek prace. Przeszkodą może okazać się marznący deszcz, śnieg, jak również wiatr i ujemne temperatury powietrza. Wykonanie ocieplenia nie jest jednak niemożliwe zimą. Jeśli zależy ci na tym, aby wykorzystać zimę do wykonania ocieplenia domu, musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Zima jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych pór roku. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i zawsze zabezpieczaj ocieplenie przed załamaniem pogody. Niezwykle ważne jest również prowadzenie prac zgodnie z dokumentacją techniczną materiałów, które wykorzystujemy do ocieplenia. Czytajmy uważnie zalecenia producenta w zakresie temperatur użytkowania stosowanych produktów m.in. klejów montażowych. Większość z nich swoją funkcję spełnia w temperaturach dodatnich od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Na rynku pojawia się jednak coraz szersza gama produktów, które z powodzeniem można używać w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Są to m.in. zimowe kleje do montażu ocieplenia. Nigdy jednak nie stosuj ich w ujemnych temperaturach otoczenia. Wykonując ocieplenie zimą należy pamiętać, aby nie montować ocieplenia na przemarzniętych powierzchniach, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na właściwości kleju montażowego. Wykonując ocieplenie zimą należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne panujące w momencie wykonywania prac, ale również spadki temperatur w nocy, które mogą mieć wpływ na wydłużenie procesu schnięcia klejów montażowych.

Idealnym momentem na wykonywanie ocieplenia jest wiosna, wczesne lato oraz wczesna jesień.

Hirek
News Reporter
Uczulony na gluten. Dlatego dzień zaczyna od słów "Gluten Morgen". Nie trawi laktozy. Musi się stosować do zaleceń dietetyka. Bacznie uważa na produkty pochodzenia zwierzęcego. W wolnym czasie spaceruje z psem. Gdy są upały pije mrożoną wodę.