W jaki sposób można zostać adwokatem?

Nie ulega wątpliwości, że adwokaci cieszą się ogromnym szacunkiem, zaufaniem i jednocześnie też, bardzo dobrą pozycją społeczną. Dlatego też, nie powinno nas dziwić, że tak wiele osób chce dołączyć do ich grona i niejednokrotnie zastanawia się, co należy w tym kierunku uczynić. Jak się okazuje, warto się do tego przygotować już wcześniej i już prędzej zapoznać się z tymi wytycznymi, bo wówczas łatwiej będzie nam je spełnić.

Od czego trzeba zacząć?

Jeśli myślimy o tym, aby zostać adwokatem, powinniśmy zacząć od studiów prawniczych. Tylko wtedy mamy w ogóle szansę na to, aby myśleć o wykonywaniu tego zawodu i żeby mieć możliwość przystąpienia do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką.

Oczywiście, żebyśmy w ogóle mogli wziąć udział w takim egzaminie, prędzej konieczne będzie uregulowanie kilku spraw. Przede wszystkim, trzeba będzie dostarczyć kwestionariusz osobowy i życiorys. Do tego należy dostarczyć oryginał albo odpis dyplomu ukończenia studiów prawniczych w stopniu magistra. Jeśli takie studia mieliśmy możliwość robić poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to musimy sprawdzić, czy dyplom tamtejszej uczelni będzie u nas uznany. Należy też dołączyć do takiego wniosku 3 zdjęcia, jak i potwierdzenie, że dokonaliśmy wpłaty, za możliwość udziału w takim egzaminie.

Co dalej?

Jeśli już zostaliśmy dopuszczeni do tego egzaminu, to należy się przygotować na test złożony ze 150 pytań. Jeżeli w ogóle chcemy myśleć o karierze adwokata, to musimy z niego uzyskać przynajmniej 100 punktów. Co dalej? Jeżeli przekroczyliśmy tą minimalną liczbę punktów, to zostaniemy wpisani na listę aplikantów. Wówczas trzeba donieść: wniosek o wpis na tą listę, dokument poświadczający naszą niekaralność oraz odpis dyplomu. Taka aplikacja trwa 3 lata, jeśli otrzymamy po niej z egzaminu zawodowego pozytywny wynik, wówczas będziemy mogli być wpisani na listę adwokatów i będziemy mogli rozpocząć pracę w naszym wymarzonym zawodzie.

Oczywiście, trzeba się przygotować na to, że żaden z tych egzaminów nie będzie prosty, bo przecież planujemy podjąć bardzo odpowiedzialny zawód. Wymagający ogromnej wiedzy, ale i opanowania, umiejętności mówienia, jak również przedstawiania argumentów w taki sposób, aby inni je przyjmowali. Jednak kiedy uda nam się to osiągnąć, to z pewnością będziemy mogli być z siebie bardzo dumni i będziemy w końcu mogli pokazać, na co nas stać. Dojście do zawodu adwokata nie jest łatwe, jednak jeśli podejmiemy ten wysiłek, to z pewnością nie będziemy żałowali. Jednak najpierw niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie, dzięki któremu będziemy wiedzieli, w jaki sposób należy działać, tak aby faktycznie pomagać ludziom.

No i trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli decydujemy się być adwokatem, to musimy żyć tak, aby nie tylko nasze życie zawodowe dobrze o nas świadczyło, ale również żeby życie prywatne było nienaganne. Wówczas każdym swoim działaniem, będziemy pokazywali nasz profesjonalizm i fakt, że zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy osobą zaufania publicznego i musimy być przykładem dla innych osób. Ale, zanim do tego dojdzie, najpierw musimy się dobrze przygotować do egzaminów.

Hirek
News Reporter
Uczulony na gluten. Dlatego dzień zaczyna od słów "Gluten Morgen". Nie trawi laktozy. Musi się stosować do zaleceń dietetyka. Bacznie uważa na produkty pochodzenia zwierzęcego. W wolnym czasie spaceruje z psem. Gdy są upały pije mrożoną wodę.