Średnia długość życia w górę

Jeśli prześledzimy ostatnich kilkaset lat historii świata zachodniego, to łatwo dostrzeżmy dość optymistyczne zjawisko, jakim jest wydłużanie się średniego okresu życia ludzi. Dzięki czemu mamy szansę więcej zdziałać i dłużej cieszyć się funkcjonowaniem w rodzinie i społeczeństwie.

Wraz z podniesieniem standardu socjalnego, lepszymi warunkami bytowymi i upowszechnieniem opieki medycznej ludzie zaczęli żyć dłużej, co jest samo w sobie zjawiskiem optymistycznym. Równocześnie jednak pojawiły się nowe zagrożenia, a może lepiej byłoby powiedzieć – zagrożenia, które wcześniej nie były uświadomione.

Konsumpcjonizm i komfort socjalny spowodowały, że ludzie mniej się ruszają i jedzą nie tak zdrowo, jak mogliby. Lekarze zaczęli ostrzegać przed falą chorób cywilizacyjnych związanych z wysokim ciśnieniem, problemami z sercem i złowrogimi nowotworami.

Na szczęście medycyna jest w stanie nas obronić przed tym, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było trudne do zwalczenia. O tym jak jest to ważne dla długowieczności będzie traktował kolejny wpis.

Hirek
News Reporter
Uczulony na gluten. Dlatego dzień zaczyna od słów "Gluten Morgen". Nie trawi laktozy. Musi się stosować do zaleceń dietetyka. Bacznie uważa na produkty pochodzenia zwierzęcego. W wolnym czasie spaceruje z psem. Gdy są upały pije mrożoną wodę.