Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania domu jest nie lada wyzwaniem. Dokonując wyboru odpowiedniego rodzaju ogrzewania, zwracamy uwagę na wiele kwestii. W pierwszej kolejności porównujemy cenę samej instalacji oraz koszty jej utrzymania. Współcześnie niemałą uwagę przykuwamy także do oddziaływania produktów i półproduktów spalania na środowisko. Na szczęście, na współczesnym rynku mamy możliwość doboru ogrzewania, które z pewnością spełni wszelkie nasze oczekiwania. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany, rozważ poniższe możliwości.
Czym ogrzewać dom?
- Węgiel kamienny wciąż należy do najpopularniejszych surowców grzewczych. Pomimo wysokiej emisji CO2 do atmosfery, węgiel kamienny ma rzeszę zwolenników. Podstawową zaletą tego surowca jest jego niska cena. Współcześnie wciąż mamy do czynienia z wysokim poziomem zużycia węgla kamiennego, jednak jest to skutek obecności ogromnej liczby starych instalacji grzewczych. Inwestorzy, którzy współcześnie wykańczają swoje domy, najczęściej nie biorą pod uwagę tej możliwości, pomimo atrakcyjnej ceny kotła grzewczego oraz przyszłych oszczędności związanych z ogrzewaniem węglem kamiennym.
- Drewno to kolejny surowiec, który wciąż cieszy się dużą popularnością.
W porównaniu do węgla kamiennego, podczas spalania emituje zdecydowanie mniej uciążliwych związków. Drewno ma mniejszą wartość opałową w porównaniu do węgla, jednak jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, w porównaniu do ogrzewania gazowego, czy olejowego.
- Jednym z najpopularniejszych surowców grzewczych jest współcześnie gaz ziemny. Na tle węgla kamiennego, czy drewna wypada niezbyt korzystnie finansowo, jednak w przeciwieństwie do tych materiałów, ogrzewanie domu gazem ziemnym jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Kotły na gaz ziemny są łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto kotły te są wyposażone w wielofunkcyjne, zdalne sterowanie.
Nie wymagają obsługi i wypadają dość korzystnie finansowo na tle m.in. kotłów paliwowych.
- Niezwykle popularnym rozwiązaniem grzewczym jest współcześnie pompa ciepła. Odstrasza ona inwestorów dość wysokimi kosztami instalacji, które jednak bardzo szybko się zwracają podczas jej użytkowania. Pompy ciepła mają możliwość czerpania, a następnie przetwarzania ciepła m.
in. z powietrza, czy wód gruntowych. Rozwiązanie to jest niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego. Pompy ciepła sprawdzą się w domach energooszczędnych, o niskim zapotrzebowaniu na energię. Do zalet pomp ciepła należy ich samoobsługowość i brak konieczności zakupu opału, jak również możliwość ich instalacji niemal w każdym miejscu, a także bezpieczeństwo stosowania.
.