Tradycyjne i nowoczesne materiały ociepleniowe

Każdy kto decyduje się na budowę domu, musi również pamiętać o jego ociepleniu. Dobór odpowiednich materiałów termoizolacyjnych jest niemniej ważny, co wybór właściwych materiałów ogólnobudowlanych. Często nawet znaczna część specjalistów uważa, że zakupowi materiałów izolacyjnych powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. To od nich bowiem zależy, czy zimą w naszym domu będzie panowało przyjemne ciepło, czy niestety pomimo odpowiedniego ogrzewania, wciąż będziemy odczuwać chłód. Współcześnie na rynku można odnaleźć bardzo szeroki wybór różnorodnych materiałów ociepleniowych, które są dedykowane m.in.

ociepleniu ścian zewnętrznych, ociepleniu dachu, stropów, czy fundamentów. Przyjrzyjmy się zarówno tym tradycyjnym, wykorzystywanym od lat, jak również nowoczesnym materiałom izolacyjnym, które cieszą się zainteresowaniem współczesnych inwestorów.

Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne

  • Jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych jest styropian. Materiał ten jest niezwykle lekki, mało nasiąkliwy, ale jednocześnie dość sztywny. Jego zaletą jest również stosunkowo niska cena. Podstawową wadą styropianu jest brak odporności na działanie chemii organicznej, która występuje m.

    in. w klejach bitumicznych. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu wynosi λ 0,031-0,045 W/(m.K).

  • Drugim niezwykle popularnym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna. Na rynku można odnaleźć jej dwa rodzaje – wełnę szklaną oraz skalną.

    Podstawową cechą tego materiału jest sprężystość oraz paroprzepuszczalność. Wełna mineralna jest odporna na chemikalia oraz ogień. Oprócz dobrych właściwości izolacyjności cieplnej (λ 0,030-0,043 W/(m.K)), doskonale pochłania także dźwięki.

  • Kolejnym popularnym materiałem ociepleniowym jest polistyren ekstrudowany XPS. Materiał ten jest zdecydowanie twardszy i charakteryzuje się lepszymi właściwościami izolacyjności cieplnej, w porównaniu do tradycyjnego styropianu.

    Współczynnik przewodzenia ciepła polistyrenu wynosi λ 0,034-0,036 W/(m.K).

  • Neopor to jedno z nowoczesnych rozwiązań termoizolacyjnych. Neopor nie jest niczym innym jak styropianem z domieszką grafitu. Granulat grafitu zawarty w styropianie w znacznym stopniu poprawia jego właściwości termoizolacyjne. Pomimo tego, że płyty neoporowe są lżejsze i mają mniejszą gęstość w porównaniu do płyt styropianowych, można zastosować ich mniejszą ilość, przy zachowaniu wymaganych parametrów izolacyjności.

  • Płyty poliuretanowe z pianką PIR są jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych, dostępnych na rynku budowlanym. Twarda pianka PIR charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjności cieplnej na poziomie λ 0,023-0,028 W/(mK). Jest to materiał odporny na wilgoć i wodę.

.

Hirek
News Reporter
Uczulony na gluten. Dlatego dzień zaczyna od słów "Gluten Morgen". Nie trawi laktozy. Musi się stosować do zaleceń dietetyka. Bacznie uważa na produkty pochodzenia zwierzęcego. W wolnym czasie spaceruje z psem. Gdy są upały pije mrożoną wodę.